Zawody strzeleckie o puchar „TYGRYSA” w Warce

Puchar Tygrysa – Warka 2023

 

 

W dniach 3-4 czerwca 2023 r. na strzelnicy w Warce zostały przeprowadzone
V zawody strzeleckie byłych funkcjonariuszy pododdziałów antyterrorystycznych policji
o „Puchar Tygrysa”.

Organizatorami zawodów byli IPA Region Uroczysko-Piechowice, Centrum Sportu
i Rekreacji w Warce oraz Klub Żołnierzy Rezerwy w Warce. Patronat nad zawodami objął burmistrz Warki Dariusz Gizka.

W zawodach wzięło udział ponad 60 zawodniczek i zawodników, którzy do Warki przyjechali z różnych stron Polski, m.in. z: Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Białegostoku, Gdańska i Szczecina.

Po porannej rejestracji i oficjalnym otwarciu zawodów przez wiceburmistrz Warki Teresę Knyzio zawodnicy przystąpili do rywalizacji w pięciu konkurencjach strzeleckich:

1. Broń krótka „Glock”

2. Broń długa KBK AK

3. Broń krótka „Glock” – Pojedynek Tygrysów

4. Broń pneumatyczna – kobiet

5. Broń pneumatyczna – w parach.

 

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali: sędzia główny – Krzysztof Roszczyński, sędziowie pomocniczy – Jacek Kustra, Marek Płazowski, Grzegorz Brzóskowski oraz Paweł Zbroja.

Po zakończonej rywalizacji, gdy sędziowie zawodów przystąpili do sprawdzania osiągniętych wyników, zawodnicy przeszli na Stadion Miejski w Warce, gdzie dołączyli do zgromadzonych już tam na mieszkańców Warki.

Komitet Organizacyjny Zawodów Strzeleckich w składzie: Krzysztof Wieczorek, Krzysztof Roszczyński, Jacek Kustra i Marek Płazowski, w ramach podziękowania za pomoc
i wsparcie okazane przez władze miasta oraz przychylność mieszkańców Warki, zorganizował na Stadionie Miejskim w Warce „Dzień Dziecka z Tygrysem”.

Firma K-9 Rex zaprezentowała pokaz umiejętności trzech psów o wdzięcznych imionach Czabor, Dzeila i Bubu. Przedstawiono elementy tresury, agresji, posłuszeństwa oraz wykonywania komend słownych. Przewodnicy pokazali, jak psy odczytują wykonywane przez nich gesty, a także zademonstrowali, w jaki sposób nagradzają zwierzaki za ich ciężką pracę. Widzowie mogli zobaczyć, jaką siłę mają psy oraz jak skutecznie dobrze wyszkolony pies potrafi obezwładnić niebezpiecznego przestępcę.

Po zakończeniu pokazu tresury psów przyszedł czas na największą atrakcję tego dnia, pokaz skoków spadochronowych. Punktualnie o godzinie 15 na murawie stadionu wylądował śmigłowiec. Trzech naszych kolegów, po założeniu spadochronów i obowiązkowej kontroli, zajęło miejsca w śmigłowcu. Po starcie, kiedy śmigłowiec osiągnął pułap 1500 m wyskoczyli. Po kilku minutach, gdy zbliżali się do płyty boiska, zademonstrowali kilka akrobacji powietrznych, a po udanym lądowaniu i ułożeniu spadochronów ponownie zajęli miejsca
w śmigłowcu i po osiągnięciu pułapu 1500 m oddali drugi skok. Po efektownym lądowaniu zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Przybyli goście mogli też zapoznać się ze współczesną bronią palną prezentowaną na stoisku Sekcji Młodzieżowej Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Warce oraz skosztować wspaniałej grochówki wojskowej przygotowanej osobiście przez naszego przyjaciela, członka Klubu Żołnierzy Rezerwy w Warce Dariusza Kantorowicza.

Po zakończeniu pokazów uczestnicy zawodów przeszli na ulicę Warszawską, gdzie delegacje zawodników oraz Klubu Żołnierzy Rezerwy w Warce przed Pomnikiem Bohaterskich Lotników Polskich, w asyście pocztów sztandarowych IPA Uroczysko-Piechowice, Klubu Żołnierzy Rezerwy w Warce, Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego z Góry Kalwarii – klasa policyjna oraz Związku Spadochroniarzy Polskich, złożyli wiązanki kwiatów.

O godzinie 17 w sali Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, w obecności wiceburmistrz Warki Teresy Knyzio, przewodniczącego IPA Uroczysko-Piechowice Władysława Leszczyńskiego, dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji w Warce Pawła Maciejewskiego oraz prezesa Klubu Żołnierzy Rezerwy w Warce Tadeusza Orłowskiego, ogłoszono wyniki zawodów, a zwycięzcom wręczono puchary.

Wyniki zawodów strzeleckich:

Strzelanie dokładne broń krótka „Glock”

1. Grzegorz Brzóskowski – Warka

2. Jan Dzięcioł – Kraków

3. Paweł Zbroja – Warszawa

Strzelanie z broni długiej KBK AK, kategoria open:

1. Janusz Gwiazda – Białystok

2. Paweł Janik – Warszawa

3. Edward Płomin – Gdańsk

Strzelanie szybkie broń krótka „Glock” – Pojedynek Tygrysów

1. Paweł Janik – Warszawa

2. Artur Skwarczyński – Warszawa

3. Jan Dzięcioł – Kraków

Strzelanie z broni pneumatycznej – kategoria kobiet

1. Jolanta Adamczyk – Warszawa

2. Beata Debis – Białystok

3. Katarzyna Szczepaniak – Łódź

Strzelanie z broni pneumatycznej – kategoria par

1. Beata Debis, Piotr Drumlak – Białystok

2. Katarzyna Szczepaniak, Artur Szczepaniak – Łódź

3. Jolanta Adamczyk, Grzegorz Zagórski – Warszawa

Podczas zawodów strzeleckich największych emocji dostarczył Pojedynek Tygrysów. To konkurencja polegająca na jak najszybszym zestrzeleniu 3 popperów. Zawodnicy startują w wylosowanych parach i strzelają jednocześnie do popperów (popper to okrągła stalowa tarcza o średnicy 20 cm ustawiona tak, że trafiona pociskiem spada ze stojaka). Kto szybciej strącił poppery, przechodził do dalszej rywalizacji.

Konkurencję tę zainicjował przewodniczący IPA Uroczysko-Piechowice Władysław Leszczyński, który ufundował również puchar dla najlepszego strzelca tego stowarzyszenia. Spośród 26 członków IPA Uroczysko-Piechowice biorących udział w zawodach najlepsze wyniki osiągnął Grzegorz Brzóskowski.

Po oficjalnym zakończeniu zawodów uczestnicy zjedli obiad oraz wzięli udział
w zabawie tanecznej. Jedną z przygotowanych atrakcji był występ Grupy Samba Show.

Następnego dnia rano jedna grupa uczestników zawodów wraz z osobami towarzyszącymi udała się na spływ kajakowy rzeką Pilicą z miejscowości Budy Michałowskie do Warki, natomiast druga grupa do Muzeum Kazimierza Pułaskiego.

Po powrocie uczestnicy zjedli obiad i wzięli udział w wieczorze wspomnień.

Za rok kolejne, VI Zawody o Puchar Tygrysa. Mamy nadzieję, że znów spotkamy się w Warce.

Tak duże i wymagające pod względem organizacyjnym przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku bez sponsorów oraz osób zaangażowanych w jego organizację. W dowód wdzięczności wszyscy otrzymali pamiątkowe statuetki oraz deski z logo zawodów.

Sponsorami zawodów byli:

• IPA Uroczysko-Piechowice

• Centrum Sportu i Rekreacji w Warce

• Klub Żołnierzy Rezerwy w Warce

• Dworek na Długiej

• Browar Warka

• ROSOMAK – Aneta Kantorowicz

• Jacek Lubowiecki TACTICAL TRAINING ACADEMY

• SILENT TECHNICAL – Tomasz Wróblewski i Jarosław Roszczyński

• Dariusz Kantorowicz – Realizacja Szkoleń Taktycznych ROSOMAK

• Marek Sarleja

• Grzegorz Brzóskowski

• Jarosław Zasadziński

• Grzegorz Ostalski

• Andrzej Uszyński

• Alicja Ulinowska

 

 

Komitet

Organizacyjny Zawodów